Vývoj těžby u nás

Vzhledem k velikosti České republiky máme poměrně velké zásoby černého uhlí a sami si vystačíme. Už dříve se zde pod zemí těžilo uhlí, ale hlavní rozvoj nastal díky průmyslové revoluci, kdy se od 19.století až do teď těží na našem území uhlí. Do konce 20.století byly známé těžařské oblasti – Kladenský revír, Rosicko – oslavanský revír a Ostravsko – Karvinský revír, který jako jediný na našem území funguje dodnes.

V Ostravsko – Karvinském revíru se vytěží za rok okolo 15 miliónů tun černého uhlí a o celý chod se stará firma OKD. Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těžba na Ostravsku se provádí v několika dolech – důl Karviná, ČSM, Darkov, Paskov a Frenštát. Všechny doly tohoto revíru jsou hlubinné a uhlí je těženo prostřednictvím štol, díky kterým se horníci dostávají výtahy do podzemních chodeb, kde je nutno dodržovat přísná bezpečnostní opatření a zajišťovat pravidelný přísun kyslíku. Navíc je v podzemí tepleji než by se mohlo zdát. Štoly jsou až několik set metrů hluboké.

Budoucnost nejen Ostravsko – karvinského revíru se bude ubírat směrem ekologických paliv. Tím spíše hrozí nedostatek ropy, a tak se černé uhlí pravděpodobně stane jediným dostupným fosilním palivem. Poslední roky celosvětově na trhu cena černého uhlí roste a těžba u nás má určitě ještě svou dlouhou budoucnost. Vize firmy OKD o budoucnosti černého uhlí a jeho využití jsou – zplynování uhlí, vytvoření kapalných paliv z uhlí, odstraňování oxidu uhličitého či výroba nových materiálů, díky různorodým vlastnostem uhlíku, který je v černém uhlí široce zastoupen.