Využití černého uhlí v průmyslu

Pokud se řekne uhlí, každý si představí černou surovinu získávanou z naší země, která je určená primárně na vytápění objektů. Uhlí má však i nezastupitelnou roli v oblasti průmyslu, kde se využívá buď ono samotné, nebo koks, který se právě z něho vyrábí. Jednou z nejdůležitějších oblastí, kde se černé uhlí naplno využívá, je energetika. Podle světových údajů má uhlí téměř třetinový podíl v energetickém průmyslu, a jasnou ukázkou může být i naše země, především potom oblasti Západních Čech, kde je největší koncentrace elektráren, které právě z uhlí – tedy z tepla vzniklého při spalování, vyrábějí elektřinu.

Metalurgie se bez uhlí neobejde

Energetický průmysl však rozhodně není tím jediným, kde se musí uhlí využívat. Především v metalurgii a souvisejících procesech je naprosto nezbytnou surovinou používanou při výrobě železa nebo různých ocelí. Zde se často využívá ve své surové formě – tedy tak, jak je vytěženo. Kromě toho je černé uhlí využíváno i při takzvaném koksování, tedy při procesu, kdy je z něho vyráběn koks, který se pyšní mnohem lepší výhřevností, která je v některých oblastech průmyslu nutností. V konečném důsledku je to však jen a pouze černé uhlí, ze kterého může být tento materiál vyroben.

I v chemickém průmyslu má své zastoupení

Jenom málokdo by čekal, že černé uhlí má své důležité zastoupení i v oblasti chemického průmyslu. Právě zde je totiž vyráběno takzvané aktivní uhlí, které je určeno k tomu, aby dokázalo absorbovat široké spektrum látek. Využití poté najde třeba v automobilovém průmyslu, především jako filtry u nádrží. Aktivní uhlí však má mnoho domácností i doma, jelikož je součástí filtrů u digestoří nebo u fritovacích hrnců. Často se však používá také při filtraci a výrobě pitné vody, nebo zkrátka všude tam, kde jsou potřeba účinné filtry, a to nejenom kapalin, ale samozřejmě také různých plynů.

V poslední době s návratem řemesel stoupá i prodej speciálních produktů, např. kovářské uhlí.

This entry was posted on Čtvrtek, Listopad 21st, 2013 at 13:08 and is filed under Nezařazené. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply