Investice Australanů do těžby uhlí

Australská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí 2011 o 1,2 %. To je největší pokles za posledních 20 let. Roční HDP vykázalo růst 1 % a export země klesl o 2,4 %.

Pokles je připisován především velkým povodním a cyklonu Yasi. Tyto události přišly v době, kdy už rostly ceny energií a benzínu, které ovlivnily utrácení australských domácností. Silný australský dolar měl negativní dopad na výrobu a turistický ruch. Pokud k tomu přidáme ještě zemětřesení v Japonsku a na Novém Zélandu, což jsou hlavní obchodní partneři Austrálie, není divu, že ekonomika v prvním čtvrtletí ztrácela.

Momentální boom v oblasti těžby by mohl pomoci Austrálii zpět k růstu ještě v tomto roce. Těžební společnosti uzavřely kontrakty na druhé čtvrtletí za vyšší ceny. U železné rudy se odhaduje, že se prodejní ceny zvýší o 23 %. a u koksovatelného uhlí o 45 %. Investice do těžby představují 4 % australského HDP, což je více než dvojnásobek historického průměru.

Zdroj: ForexZone.cz

This entry was posted on Středa, Červen 1st, 2011 at 12:07 and is filed under Informace, Nezařazené. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply